DM 2017

Tak for en dejlig dag med højt humør, godt vejr og ikke mindst fellowship.

        DM-i-Rotarygolf-2017-705-(1024x768).jpg       DSC_0062-(1024x578).jpg       DSC_0132-(1024x810).jpg

 

Vinderne

Dansk mester
For tredje gang i træk blev det Christian Eriksen fra Hillerød der med en bruttoscore på 81 der blev dansk mester
          DSC_0437-(1024x881).jpg

Dansk klubmester
Hillerød 2 bestående af Niels Ole Olsen, Niels Johansen og Christian Eriksen.
          DSC_0431-(1024x620).jpg

A-række mester
Niels Ole Jensen fra Hillerød i netto 74
          DSC_0420-(811x1024).jpg
Nr. 2 blev Kim Garde Madsen fra Brøndby i netto 77, mens 3. pladsen gik til Per Stenbæk Madsen også i netto 77.

B-række mester
Mogens Ejlersen fra Sorø i 37 stableford-point.
          DSC_0400-(1024x727).jpg
Nr. 2 blev Morten Seeger fra Korsør Nor i 35, og Thomas Friisnæs fra Simons tog 3. pladsen med 33 point.

Bedste udenfor DM
Tom Jensen (velvillig sponsor fra Stiga) vandt med 36 stableford-point
          DSC_0387-(1024x909).jpg

Bedste mixed hold
Tom Jensen, Mogens Ejlersen og Ole Linnemann-Schmidt
          DSC_0382-(1024x649).jpg

Tættest flaget
De tre par-3 huller (3, 8 og 13) blev vundet af Palle Andersen fra Asserbo (2,16 m), Erik Weber Olesen fra Kokkedal (1,67 m) og Morten Seeger fra Korsør (2,14 m)

Hole-In-One præmien, et gavekort til Invita køkken på 250.000 var tæt på at blive vundet af Palle Andersen, men tæt på er som bekendt ikke nok i den sammenhæng.
Heldigvis giver vores gode sponsor Børge Nielsen A/S muligheden igen i 2018!
          DSC_0375-(1024x634).jpg

Deltagerliste

  Navn Rotaryklub HCP Hold navn
1 Morten Seeger Korsør Nor 20,4 ARKIdesign
2 Per Vesterholm Korsør Nor 14,2 ARKIdesign
3 Poul Erik Brønsholm Korsør Nor 21,8 ARKIdesign
4 Anders Lemmergaard Assens 26,4 Assens Rotaryklub
5 Arne Jakobsen Assens 25,0 Assens Rotaryklub
6 Inge Dahl Assens 29,3 Assens Rotaryklub
7 Keld Østergård Christensen Charlottenlund 18,0 Charlottenlund 1
8 Lasse Nørgård Charlottenlund 18,9 Charlottenlund 1
9 Søren Janassen Charlottenlund 47 Charlottenlund 1
10 Kenneth Lützhøft Hansen Charlottenlund 27,1 Charlottenlund 2
11 Lau Laursen Charlottenlund 17,4 Charlottenlund 2
12 Magnus Jespersen Haslev 19,6 Charlottenlund 2
13 Henrik Dirksen Charlottenlund 18,0 Charlottenlund 3
14 Lars Wørzner Charlottenlund 9,6 Charlottenlund 3
15 Thomas Friisnæs Charlottenlund 25,7 Charlottenlund 3
16 Christa Jørgensen Frederiksberg-Falconer  11,6 Frederiksberg - Falconer
17 Jesper Moeslund Nielsen Frederiksberg-Falconer  25.4 Frederiksberg - Falconer
18 Peter  Juel Andersen Frederiksberg-Falconer  18,3 Frederiksberg - Falconer
19 Bjarne Karlsson Herlev 8.9 Herlev
20 Flemming Søborg Sørensen Herlev 24,2 Herlev
21 Johnny  Herrmann Herlev 28,1 Herlev
22 Jesper Følblk  Nielsen Hillerød 16 Hillerød 1
23 Johnny Kofoed-Jensen Hillerød 14,4 Hillerød 1
24 Niels  Olsen Hillerød 15,6 Hillerød 1
25 Christian Eriksen Hillerød 3.7 Hillerød 2
26 Niels Johansen Hillerød 13,8 Hillerød 2
27 Niels Ole  Jensen Hillerød 11,5 Hillerød 2
28 Christian Levinsen Hillerød 24 Hillerød 3
29 Jesper Ilsted Hillerød 7,0 Hillerød 3
30 Peter Nikolaj Arke Hillerød 14,3 Hillerød 3
31 Henrik Bonde Jacobsen Hillerød 13,5 Hillerød 4
32 Palle Andersen  Hillerød 12,3 Hillerød 4
33 Palle Erik Jensen Hillerød 28.3 Hillerød 4
34 Jan Spure Hvidovre 11,2 Hold 1
35 Jens  Madsen Korsør Nor 21,3 Hold 1
36 Kjeld Boye Korsør Nor   Hold 1
37 Jørren Kjær Brøndbyernes 19,6 Hold 2
38 Marianne Juul Jensen København 18,6 Hold 2
39 Bjarne Dam København Grundtvig 18.5 Hold 2
40 Kim Garde Madsen Hvidovre 14,8 Hvidovre
41 Lars Ole Handler Hvidovre 54 Hvidovre
42 Jens Bøgelund Kastrup 17 Hvidovre
43 Carsten Sejling   7,2 Hørsholm
44 Benedikte Obelitz Hørsholm 30,3 Hørsholm
45 Tonni Bülow-Nielsen Hørsholm 21,9 Hørsholm
46 Erik Weber Hørsholm 4,3 Hørsholm 2
47 Freddie Hartmann Hørsholm 17,3 Hørsholm 2
48 Ivan Andrés Hørsholm 14,4 Hørsholm 2
49 David Drachmann-Sunne Korsør Nor 7,1 Korsør 1
50 Henrik Lundgaard Korsør Nor 9,2 Korsør 1
51 Poul Møller Korsør Nor 14,7 Korsør 1
52 Jan Bülow-Jacobsen København 34 KRK1
53 Steen Ishøy København 24,2 KRK1
54 Valdemar Bandolowski København 6,8 KRK1
55 Claus-Jørgen   Sørensen Køge Nord Rotary Klub 27,3 Køge Nord 1
56 Henrik   Kyst Køge Nord Rotary Klub 19,9 Køge Nord 1
57 Søren   Evald Jensen Køge Nord Rotary Klub 12,7 Køge Nord 1
58 Erling   Elberg Køge Nord Rotary Klub 23,2 Køge Nord 2
59 Helge  Casperen Køge Nord Rotary Klub 20,3 Køge Nord 2
60 Karsten  Almosetoft Køge Nord Rotary Klub 17,4 Køge Nord 2
61 Claus Vad Korsør Nor 16,1 Måske i år...
62 Martin Kristoffersen Korsør Nor 8,8 Måske i år...
63 Per Stenbæk Madsen Korsør Nor 17.8 Måske i år...
64 Steen Poulsen Korsør Nor 25.8 SAS
65 Sven  Bagge Korsør Nor 25.6 SAS
66 Aage Christensen Korsør Nor 25.5 SAS
67 Mogens Ejlersen Sorø 23,6 Sorø
68 Ole Linnemann-Schmidt Sorø 16,1 Sorø
69 Tom Jensen Sponsor   Sorø
70 Per Eskildsen Sponsor   Virum-Sorgenfri RK
71 Jeanette Oppenheim Virum-Sorgenfri 36 Virum-Sorgenfri RK
72 Steen Fredholm Virum-Sorgenfri 27,0 Virum-Sorgenfri RK
73 Per Brøndum Andersen   31,5 Team Don Pedro
74 Susan Dam   31,6 Team Don Pedro
         
LEDSAGERE      
  Sussie Navntoft      
  Oline Lundgaard      
  Gitte Stenbæk Madsen      
  Nita Seeger      
  Birthe Bagge      
  Anne Marie Niemann       
  Pia Elisabeth Nielsen      
  Lis Laue      
  Astrid Jespersen      
  Susan Dam      
  Lisbet Hartmann       
  Annette Sejling      
  Heidi Larsen      
  Vibeke Selchau Poulsen      
  Mogens Ejlersen's ledsager      
  Dorthe Ishøy      
  Niels Jørgen Nordbøge      
         
DERUDOVER      
  Finn Thoft      
  Elisabeth Thoft      
  Søren Kærn      
  Karen Kærn      
  Mogens Søbygaard      
  Iben Brinkland      

 

Fakta
Fredag den 2. juni 2017 blev DM i golf for Rotary holdt i Korsør Golf Klub.

Her kan du se alle billederne fra dagen

Hvis du vil gense Tilmelding og Program klikker du bare

Vi har også fået omtale i pressen