DM 2016

Igen i år var vi over 100 deltagere som i det skønne danske sommervejr nød det gode samvær og Old Course i Korsør.

               

Underholdningen ramte plet med et potpourri over forskellige musicals - bl.a. flere Disney-sange.

Vinderne

Dansk mester
Blev igen i år Christian Eriksen fra Hillerød, med en bruttoscore på 72.
         

Dansk klubmester
Hillerød 1 bestående af Jesper Følbæk Nielsen, Niels Erik Olsen og Johnny Kofoed-Jensen.
         

A-række mester
Henrik Lundgaard fra Korsør Nor i netto 72 - der også fungerede som aftenens præmie-uddeler
         

B-række mester
Morten Seeger fra Korsør Nor i 41 stableford-point - yderst til venstre
         

Bedste udenfor DM
Lars Jakobsen fra Korsør med 36 stableford-point
         

Bedste mixed hold
Førerbolden - viste sig at være et retvisende holdnavn - med Per Vesterholm, Marius Lauridsen og Morten Seeger. Et blandet hold fra hhv. Horsens og Korsør
         

Tættest flaget
De tre par-3 huller (3, 8 og 13) blev vundet af Ib Hänsche (2,93 m), Berno Holmgaard (4,05 m) og Bente Wolder (0,85 m)
         

Du kan se alle resultaterne i Golfbox

Deltagerliste

Sponsorer der spillede med

Navn Firma HCP
Per Eskildsen Novoferm 9,8
Kåre Breinholt Arbejdernes Landsbank 8,1
Lars Jakobsen DK Punchline 11,1
Lars Lørup Wilson 5,7
Bernd Griese Harboe  
Kirsten Griese Harboe  


Rotary-deltagere

Navn Rotaryklub HCP Hold navn
Claus  Vad Korsør Nor 17,3 3. hjul
Martin Kristoffersen Korsør Nor 11,0 3. hjul
Per Stenbæk Madsen Korsør Nor 16.2 3. hjul
Berno Holmgård Assens 19,9 Assens Old Boys
Frantz Dolberg Assens 12,3 Assens Old Boys
Jens Pilegaard Assens 36,0 Assens Old Boys
Anders Lemmergaard Assens 26,4 Assens Young Boys
Arne Jakobsen Assens 28,3 Assens Young Boys
John Klindt Assens 18,2 Assens Young Boys
Helle Nielsen Korsør 42 En for alle
John Stuhr Korsør 36 En for alle
Laila Rasmussen Korsør Nor 30,6 En for alle
Marius Bundgaard Lauridsen Horsens Vitus Bering 16,9 Førerbolden
Morten Seeger Korsør nor 25,1 Førerbolden
Per Vesterholm Korsør Nor 13,4 Førerbolden
Hans-Henrik Kjer Gilleleje 21,2 Gilleleje 1
Karsten Reich Gilleleje 18,0 Gilleleje 1
Ole Springstrup Gilleleje 29,5 Gilleleje 1
Hans Christian Ellingsgaard Hellerup 18,7 Helsingør-Snekkersten
Søren Derving Helsingør Snekkersten 25,6 Helsingør-Snekkersten
Søren  Hammerich Helsingør-Snekkersten 32,50 Helsingør-Snekkersten
Jesper Følbæk  Nielsen Hillerød 15,2 Hillerød 1
Johnny Kofoed-Jensen Hillerød 13,1 Hillerød 1
Niels  Olsen Hillerød 17,6 Hillerød 1
Christian Eriksen Hillerød 2.7 Hillerød 2
Niels  Johansen Hillerød 14,8 Hillerød 2
Niels Ole Jensen Hillerød 12 Hillerød 2
Henrik Bonde  Jacobsen Hillerød 12,1 Hillerød 3
Steen Hirschsprung Hillerød 16,2 Hillerød 3
Jan Spure Hvidovre Rotary Klub 11,8 Hillerød 3
Jens Bøgelund Hvidovre Rotary Klub 20,8 Hvidovre 
Kim Garde Madsen Hvidovre Rotary Klub 14,9 Hvidovre 
Steen Grummesgaard Hansen Hvidovre Rotary Klub 21,3 Hvidovre 
Carsten  Sejling Hørsholm 7,4 Hørsholm RK
Erik Weber Hørsholm 5,1 Hørsholm RK
Freddie Hartmann Hørsholm  17,9 Hørsholm RK
David  Drachmann-Sunne Korsør Nor 7,5 Korsør Nor 1
Henrik Lundgaard Korsør Nor 11.1 Korsør Nor 1
Søren Nielsen Korsør Nor 22.1 Korsør Nor 1
Niels Eduard Busch København 31,9 KRK1
Valdemar Bandolowski København 6,0 KRK1
Steen Ishøy Københavns Rotary Klub 23,9 KRK1
Knud  Thybo København 24,3 KRK2
Mogens Nellemann Skov København 24,9 KRK2
Jørren Kjær Brøndbyerne 20,7 København Vesterbro
Flemming Olesen Copenhagen Strandparken 26,9 København Vesterbro
Flemming Rosenkilde København Vesterbro 20.4 København Vesterbro
Claus Jørgen Sørensen Køge Nord Rotary Klub 29,6 Køge Nord
Erling  Elberg Køge Nord Rotary Klub 21,6 Køge Nord
Klaus  Bøgelund-Hansen Køge Nord Rotary Klub 22,3 Køge Nord
Jan Bay Helsingør Snekkersten 16 RØRK3
Henrik Svanholm Roskilde Østre 33,7 RØRK3
Finn Andersen Slagelse Antvorskov 27,6 RØRK3
Jens  Madsen Korsør Nor 21 Sandymen
Jørgen  Nielsen Korsør Nor 22,5 Sandymen
Poul Møller Korsør Nor 15,1 Sandymen
Claus Frederiksen Slagelse 32,8 Slagelse Rotary 1
Jørgen Klode Slagelse Rotaryklub 27,7 Slagelse Rotary 1
Niels-Philip Søgaard Slagelse Rotaryklub 25,5 Slagelse Rotary 1
Mogens  Ejlersen Sorø 26,6 Sorø
Ole Linnemann-Schmidt Sorø 17,6 Sorø
Vagner Pedersen Sorø 19,3 Sorø
Steen Poulsen Korsør Nor 24.8 SAAS
Sven Bagge Korsør Nor 22.2 SAAS
Aage Rønn Christensen  Korsør Nor  26.3 SAAS 
Ib  Hänsche Korsør Nor 13,2 The PIB Boys
Kjeld Boye Korsør Nor 24,2 The PIB Boys
Poul Erik Brønsholm Korsør Nor 23 The PIB Boys
Magnus Jespersen Haslev 19,5 Vikingerne
Arne Akselbo Nykøbing Sjælland 13,6 Vikingerne
Niels Hansen Nykøbing Sjælland 7,7 Vikingerne
Ib Hedegaard Sørensen Virum-Sorgenfri 25,1 Virum-Sorgenfri
Jeanette Oppenheim Virum-Sorgenfri 36 Virum-Sorgenfri
Ole Jannik  Stjernø Virum-Sorgenfri 18,7  Virum-Sorgenfri


Ledsager der spillede med

Navn Rotaryklub HCP Hold navn
Bente Nielsen   29,3  
Bente Wolder   34,0  
Charlotte Duholm   45  
Hanne Møller   20,5  
Inger Boye   25,4  
Lis Mary Hansen   27.6  
Niels Kristian Hansen   32  
Fakta
Fredag den 3. juni 2016 blev DM i golf for Rotary holdt i Korsør Golf Klub.

Se alle resultater

Billeder af alle holdene

Igen i år var vejrguderne med os se alle billederne fra dagen

Pressemeddelelser blev sendt ud til de lokale medier i februar og juni.

Og her kan du se både Tilmelding og Program